Ako určiť maximum pre jedno opakovanie v každom cviku?

Ako určiť maximum pre jedno opakovanie v každom cviku?

Silový údaj "maximum pre jedno opakovanie" (v skratke 1MO - jedno maximálne opakovanie, alebo 1RM - z anglického one-rep max) často figuruje v precízne vypracovaných tréningových postupoch určených pre začiatočíkov, pokročilých, ale podstatne viac pre vyspelých priaznivcov kulturistiky, fitness a predovšetkým silových športov. Ak je vašim cieľom rast svalovej hmoty, v pravidelných intervaloch by ste si mali kontrolovať aj svoje silové výkony, ktoré vám umožnia registrovať nielen pokroky, ale plánovať postup pri zostavovaní tréningových plánov v nasledujúco období.
Mnohí kulturisti a priaznivci fitness trénujú takmer vždy do maxima, na hranici (alebo aj za hranicou) svojich síl a veria, že pre rast svalstva robia maximum. Omyl! Pri raste svalov neplatí čím viac, tým lepšie, rovnako ako čím ťažšie, tým ešte lepšie. Tí šikovnejší (a skúsenejší) vedia, že o úspešnosti tréningu rozhoduje veľa faktorov, medzi inými aj pravidelnosť a striedanie tzv. ľahkých a ťažkých trénigových cyklov - práve pri nich sa používajú nižšie, alebo vyššie tréningové záťaže.

Svaly, ak majú rásť, musíte nielen zaťažovať, ale doprajte im aj odpočinok - aj vo forme "ľahších" tréningov, pri ktorých budete používať nižšie záťaže. Aké? Spravidla také, ktoré vám umožnia zvládať v tréningu o polovicu vyšší počet opakovaní ako pri "ťažkých" tréningoch. Alebo tí sofistikovanejší používajú na určenie tréningových záťaží kalkulačku a pracujú s už spomínaným 1MO a percentami. Špecialistami v tomto prípade sú trojbojári, ktorých tréningy (ak majú byť úspešné) zohľadňujú tieto údaje v každom tréningu a zápisy v ich tréningových denníkoch v podobe 5x 80% 1MO, 3x 90% 1MO nie sú výnimkou.
  

Diskusia k článku:

AMIX diskusia